Máriagyűd találkozóhely, Isten és ember találkozóhelye.
Máriagyűd alkalmas arra, hogy elcsendesedjünk és az Istenre figyeljünk. Merjünk ajtót nyitni Istennek mer Ő csodás tervével jelen szeretne lenni az életünkben, ez Máriagyűd évszázados üzenete.
Máriagyűd a pécsi egyházmegye lelki központja. Búcsúk és lelkigyakorlatok helyszíne.
Máriagyűd rövid története
Története a római korig nyúlik vissza. A honfoglalók az itt élő keresztényektől veszik át a Szűzanya tiszteletét. 1006-ba kápolna épül a pécsváradi bencések által. A 11. században II. Géza király a kápolnát bővítette. A török időket a templom átvészelte. Szerbek, majd a reformátusok istentisztelet céljára használták. A korabeli Mária-szobor elveszett. A török elvonultával a Boldogságos Szűz Mária megjelent Ispán Mátyás és Kopics János siklósi lakosoknak, akik a hegyről munkából jöttek hazafelé. A Szűzanya kéri, hogy újra a katolikusoké legyen a templom. 1687-ben Vechi Gábor szigetvári várúr a Lipót császár parancsára a templomot újra a katolikusoknak adja. A 18-században újra csodás jelenések történtek. A jelenlegi Mária szobrot Nesselrode Ferenc pécsi püspök adományozta 1713-ban.
1739-42 között a hívek adományaiból és a Batthyány család támogatásával megnagyobbítják a templomot és felépítik a rendházat.
.
Az 1700-as években 302 csodás gyógyulást jegyeztek be a zárda évkönyvébe.
A csodás gyógyulások miatt 1805-ben VII. Pius pápa Máriagyűdöt hivatalosan is kegyhellyé nyilvánítja.
.
A templomtól jobbra elindulva a lépcsősor fölött a szabadtéri oltár található. Ez a nyári közös szentmisék, zarándoklatok helyszíne. Innen felfelé húzódik a kálvária. Szentsír kápolnája műemléki alkotás, stációit égetett mázas kerámiából a pécsi Zsolnay Gyár alkotta. A temető alatt árnyas vadgesztenyesor vezet a magyarok nagyasszonya pihenőhelyhez.
Kicsit feljebb áll a fájdalmas Szűzanya szobra. 1860-ban állították fel. Csend és nyugalom van körülötte. Alkalmas hely az imádságra és az elmélkedésre.
Jobbra még feljebb a domboldal közepe táján magasodik a jubileumi feszület. Korpuszát Kiss György szobrászművész alkotása. Mézes Jézuskának is hívják, mert fészket szoktak verni benne a vadméhek és a nyári melegben a korpusz lábujján csöpög ki a méz. 1900-ban állították fel a századfordulóra és a magyarság kereszténnyé levésének 900 éves megünneplésére.
Itt az út véget ér. Visszafelé a Szűzanya szobránál lefelé jobbra található út visszavezet a gyűdi kegytemplomhoz.
.
Ez a séta könnyű terepen 40 perc.
.
Az 1996-ra fejeződik be a templom felújítása
.
2008.09.14-én Benedek pápától Basilica Minor rangot kapott.
.
A máriagyűdi Szűzanya szobortól balra turista útvonal kezdődik
Harkány –Siklós- Máriagyűd kerékpárúttal van összekötve mely 8 km.
A Bazilika honlapja>>
2016.01.15.